Η Ρόμα έφερε “τούμπα” τη “μαχητική” Βενέτσια | Ο Κουτρόνε μίλησε δις για τη νίκη της Κόμο

Ρόμα – Βενέτσια 2-1

Η Ρόμα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο 19΄ έφτασε μία “ανάσα” από το 1-0, αλλά η κεφαλιά του Πελεγκρίνι πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων και προσπάθησαν να χτυπήσoυν στην αντεπίθεση. Στο 44΄ η προσπάθεια του Μπούσιο σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση η Βενέτσια άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τον Ποντζαπάλο να σκοράρει μέσα από την περιοχή με ωραίο τελείωμα. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις γραμμές τους με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και λίγο έλειψαν στο 65΄ να κάνουν το 1-1, αλλά η κεφαλιά του Πισιλί δεν βρήκε το στόχο. Νωρίτερα η Βενέτσια σκόραρε με τον Μπούσιο, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οσφάιντ. Η Ρόμα βρήκε τελικά την ισοφάριση που έψαχνε με μακρινό σουτ του Κριστάντε στο 73΄ το οποίο κόντραρε και στα σώματα αμυντικών και άλλαξε πορεία, “ξεγελώντας” τον Γιόρονεν για το 1-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν “τούμπα” το ματς και με γκολ στο 83΄ από τον Νικολό Πισιλί πανηγύρισαν το σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα.

Κόμο – Βερόνα 3-2

Στο πρώτο μέρος η Κόμο είχε την απόλυτη υπεροχή και “σπατάλησε’ πολλές καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ, πραγμα που κατάφερε δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Κουτρόνε να σκοράρει από κοντά για το 1-0. Η Βερόνα ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 53΄ ο Ντάρκο Λάζοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 64΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σάσλοβ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Κουτρόνε ‘χτύπησε” ξανά για την Κόμο και με γκολ στο 72΄ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του, ενώ στο 89΄ ο Μπελότι “σφράγισε” τη νίκη των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Λαμπουρντέ για το τελικό 3-2.