Νικητής ο Μπαστιανίνι, το πρωτάθλημα στην Ducati στην 100η νίκη της

Ο Ένεα Μπαστιανίνι κέρδισε το Emilia Romagna MotoGP στην πίστα Μιζάνο με μια σκληρή προσπέραση στον Χόρχε Μαρτίν στον τελευταίο γύρο, σε ένα αγώνα που η Ducati πανηγύρισε την 100η νίκη της στο MotoGP.

Ο Ισπανός, αρχικά έξαλλος για τον ελιγμό, μετά πιο συμφιλιωτικός με τον Ένεα, κατάφερε να αυξήσει στους 24 βαθμούς τη διαφορά στην κατάταξή από τον Φραντσέσκο Μπανάια που είχε πτώση ενώ βρισκόταν στην τρίτη θέση.

Για τον Μπαστιανίνι αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σεζόν μετά το Σίλβερστοουν, και η έβδομη στην Top Class, και η 13η στην καριέρα του

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Μαρκ Μαρκέθ για την Gresini Racing και με τρεις μοτοσικλέτες στο βάθρο, η Ducati κέρδισε επίσης το πρωτάθλημα κατασκευαστών με έξι γύρους να απομένουν.