Η Νις “διέλυσε” με οκτάρα τη Σεντ Ετιέν

Η Νις μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα ο Μπατουμπινσίκα έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τους Νικαιώτες. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοση τους και μέχρι το ημίωρο του πρώτου μέρος σημείωσαν ακόμη τρία τέρματα, απλοποιώντας την υπόθεση-νίκη από πολύ νωρίς. Στο 7ο λεπτό ο Εντομπελέ με ωραία προσπάθεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 24΄ ήρθε και το τρίτο γκολ της Νις με τον Τσο να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα με δυνατό σουτ. Δύο λεπτά μετά ο Μουκοκό από κοντά πέτυχε ακόμη ένα τέρμα για τους γηπεδούχους, ενώ ο Γκέουσαντ στο 37΄ έκανε 5-0 για την ομάδα της νότιας Γαλλίας. Η Νις δεν άφηνε το πόδι από το… γκάζι και σημείωσε και έκτο τέρμα στο 39΄ ξανά με τον Μουκοκό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς, καθώς το παιχνίδι είχε σχεδόν κριθεί μετά τα έξι γκολ του πρώτου μέρους, με την Νις να διαχειρίζεται το υπέρ της προβάδισμα. Στο 70΄ ο Ντιόπ σκόραρε για έβδομη φορά στον αγώνα, ενώ ο Ροσάριο με πέναλτι στο 86΄ διαμόρφωσε το τελικό 8-0 για τη Νις που διέλυσε τη Σεντ Ετιέν, η οποία δεν μπόρεσε να κοντράρει σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους.