2 views

Η Ατλέτικο είχε την απόλυτη κυριαρχία στο ξεκίνημα του αγώνα και σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Αφού έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο 20΄με τον Σόρλοθ και στο 33΄ με τον Λίνο, βρήκε το γκολ με τον Κόνορ Γκάλαχερ στο 39ο λεπτό, το πρώτο του Άγγλου με τη φανέλα των “Ροχιμπλάνκος”.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε “καθάρισε” το παιχνίδι νωρίς στην επανάληψη, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να διαμορφώνει το 2-0 στο 54΄. Στο υπόλοιπο του αγώνα, η Ατλέτικο κατέβασε ταχύτητα, αφήνοντας μια ανούσια κατοχή στη Βαλένθια. Παρ’ όλα αυτά, ο Χούλιαν Άλβαρες θέλησε κι αυτός να ανοίξει λογαριασμό με τη νέα του ομάδα, η οποία ξόδεψε ένα τεράστιο ποσό για να τον αποκτήσει, κάνοντας το τελικό 3-0 στο 94΄, σε μια από τις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης.

Με τον τρόπο αυτό, οι “Ροχιμπλάνκος” βρέθηκαν πίσω από την Μπαρτσελόνα στον βαθμολογικό πίνακα, έχοντας 11 πόντους, όσους και οι Ρεάλ Μαδρίτης και Βιγιαρεάλ. Από την άλλη πλευρά, η Βαλένθια “βυθίστηκε” στην τελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό.//ΑΦ