Πάτησε τετράδα η Θέλτα, σκόραρε ο Δουβίκας

Η Θέλτα ήταν κυριαρχική στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Βαγιαδολίδ, μπήκε στο ματς, με στόχο να κρατήσει το παιχνίδι σε χαμηλό τέμπο. Αυτό το σχέδιο αποδείχτηκε λανθασμένο, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22′ με τον Ούγκο Άλβαρεζ, ενώ δεκατρία λεπτά αργότερα, ο 31χρονος στράικερ Μπόρχα Ιγκλέσιας, έκανε το 2-0 για την ομάδα του Βίγκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση έγινε περισσότερο αμφίρροπη, καθώς η Βαγιαδολίδ βγήκε από το “καβούκι” της και με τέρμα του Ραούλ Μόρο (50′), μείωσε σε 2-1, αγχώνοντας παράλληλα τη Θέλτα. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Τάσος Δουβίκας, που έδωσε πνοή στην επιθετική γραμμή της ομάδας του, ενώ στο 91′ έγραψε και το τελικό 3-1, με θαυμάσιο πλασέ, νικώντας τον Καρλ Χεν.

Η Θέλτα ανέβηκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης (9β.) και μοιάζει ικανή για μεγάλα πράγματα τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Αντίθετα η Βαγιαδολίδ μετά από πέντε αναμετρήσεις, μετράει 4 βαθμούς και έπεσε στη 17η θέση της βαθμολογίας.