Κατέκτησε το Σούπερ Καπ ο Ολυμπιακός (highlights)

1 views

Στα “ερυθρόλευκα” βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στο χάντμπολ. Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα κόντρα στον ΠΑΟΚ, τον οποίο κέρδισε με άνεση 32-25, προσθέτοντας ακόμα ένα τρόπαιο στο παλμαρέ του. Οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν στις τρεις και μάλιστα διαδοχικές κατακτήσεις του Σούπερ Καπ και στον δέκατο συνολικά τίτλο του τμήματος, που μετρά τέσσερα πρωταθλήματα, τρία Κύπελλα. Αξίζει να σημειώσουμε, πως αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος στον σύλλογο κατά την διάρκεια της επετειακής σεζόν που οι Πειραιώτες κλείνουν 100 χρόνια ζωής.

Σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στην έδρα των Πειραιωτών στην Ηλιούπολη μετά από κλήρωση, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή του αγώνα (6-2, 7′), με τον “Δικέφαλο” να ανεβάζει στροφές, αλλά να μένει πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (16-13, 30′).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τσιγαρίδα να μειώνει σε 16-14 και τον Πασσιά να απαντάει για το 17-14 (31:59). Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα τoυ ΠΑΟΚ, ο οποίος μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά μετά από αρκετή ώρα για το 17-16 (33:40). Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε την ισοφάριση αφού οι Πασσιάς (34:17) και Μιχαηλίδης (35:26), διαμόρφωσαν το 19-16. Από νέο γκολ του Πασσιά προήλθε το 20-17 (37:09) ενώ ο Τζίμπουλας έγραψε το 21-18 με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού. Οι πρωταθλητές διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα φτάνοντας στο 23-19 με τον Βέγιν στο 43’ και το 24-19 στο 46’ για να πετύχει το 25-20 ο Μιχαηλίδης στο 47’. Στη συνέχεια ο Σάββας αύξησε στο +6 τη διαφορά γράφοντας με πέναλτι το 26-20 στο 49’. Ο Ολυμπιακός έκτοτε δεν απειλήθηκε και έφτασε στη νίκη με 32-25, κατακτώντας έτσι το πρώτο τρόπαιο της σεζόν.//Κ.