Η Λετονία νίκησε τα Νησιά Φερόε και έμεινε ζωντανή στο “κυνήγι” της πρόκρισης

2 views

Το παιχνίδι άρχισε με τους γηπεδούχους να πιέζουν αποπνικτικά τους αντιπάλους τους, καθώς ήθελαν να εκμεταλλευτούν το ψυχολογικό αβαντάζ της έδρας. Οι Λετονοί έφεραν αρκετές φορές την ένταση στην άμυνα των Νησιών Φερόε, ωστόσο στις συνολικά έξι προσπάθειες μόνο η μία βρήκε εστία. Στα τελευταία λεπτά του ημιώρου οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να ρισκάρουν και να ανεβάσουν την μεσοεπιθετική τους γραμμή, με αποτέλεσμα να βρουν την μοναδική τους ευκαιρία στο παιχνίδι, που όμως δεν βρήκε δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λετονία παρέμεινε στους ρυθμούς της, προσπαθώντας να βρει το δικό της “παραθυράκι” στην κλειστή αντίπαλη άμυνα, χωρίς κάποια επιτυχία. Η συνεχής πίεση των “Letts” απέδωσε “καρπούς”, καθώς στο 64 λεπτό με εκπληκτική ενέργεια του Βαρσλάβανς “έσπασαν το ρόδι” βρίσκοντας δίχτυα για να διαμορφώσουν το 1-0. Μετά από το γκολ οι “νησιώτες” δεν το έβαλαν κάτω, ανεβάζοντας και εκείνη την πίεση, κάνοντας μετά από ώρα την δεύτερη τους τελική. Οι επιθετικές τους ενέργειες, ωστόσο, φάνηκαν λειψές απέναντι στους Λετονούς που έκαναν ό,τι περνούσε από τα χέρια τους για να βρεθούν ξανά στο προσκήνιο του ομίλου. Πλέον και οι δύο ομάδες περιμένουν τον νικητή του Αρμενία – Βόρεια Μακεδονία, για να μάθουν σε ποια θέση θα βρεθούν.//ΑΒ.