Με τρομερό Μουρίκι έκανε περίπατο το Κόσοβο κόντρα στην Κύπρο

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα της Κύπρου να μπαίνει επιθετικά στο αγωνιστικό χώρο σημειώνοντας την πρώτη τελική στο 4′, η άμυνα των γηπεδούχων στάθηκε απρόσεκτη καθώς παραχώρησε πέναλτι στο Κόσοβο. Όπως είναι φυσικό ο “recordman” της χώρας του Βεντάτ Μουρίκι ευστόχησε στην εκτέλεση, διαμορφώνοντας στο 9′ το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πατήσει το “γκάζι” και δεν σταματούσαν με τίποτα. Έτσι, με τον συνήθεις ύποπτο, Μουρίκι, το Κόσοβο βρίσκει ξανά δίχτυα με δική του κεφαλιά στο 21′ για το 2-0. Η Κύπρος προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τον Πίττα στο 27′ λεπτό με μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια, αφού έκλεψε την μπάλα από τον Μπεκιάι, που τελείωσε άδοξα. Ωστόσο οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την κατοχή αλλά όχι τις απαντήσεις στην διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ να παραμένει στο 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κύπρου άλλαξε τα πάντα μεσοεπιθετικά με αλλαγές παικτών, θέλοντας να πιέσει περισσότερο αμέσως μετά το ημίωρο. Η εικόνα, όμως, παρέμεινε η ίδια με τους ποδοσφαιριστές του Κοσόβου να κάνουν “μαγικά” στην επίθεση τους, ενώ έπειτα από φοβερό συνδυασμό, ο Ραχμάνι σκοράρει για το 3-0. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να φρεσκάρουν και εκείνοι τα “πόδια” τους με απανωτές αλλαγές. Δεν άργησαν και εκείνοι να μπουν στο “πάρτι” με τον Ντελόβα να πλασάρει ιδανικά για να διαμορφώσει το 4-0. Το τοπίο δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν συνεχώς ευκαιρίες, ωστόσο το σκορ να παραμένει στο 4-0. Ο Μουρίκι με αυτήν την εμφάνιση αυξάνει το ρεκόρ τερμάτων του για την εθνική του ομάδα, ανεβάζοντας το πλέον στα 28. Το Κόσοβο με αυτήν την νίκη έρχεται ισοπαλία με την Κύπρο στον όμιλο, ενώ οι Κύπριοι παραμένουν ζωντανοί στο “κυνήγι” της πρόκρισης.//ΑΒ.