Αντίπαλοι Ολυμπιακού: Έκριναν το “Old Firm” οι Ιάπωνες της Σέλτικ

Οι “Κέλτες” έκαναν επίδειξη δύναμης στο μεγάλο ντέρμπι του σκωτσέζικου ποδοσφαίρου, καθώς επικράτησαν εύκολα με 3-0 της μισητής αντιπάλου, Ρέιντζερς, που θα παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό στο Europa League.

Το “Old Firm” βάφτηκε πράσινο και ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αφού οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς επέβαλαν το παιχνίδι τους απέναντι στη Ρέιντζερς και πήραν εύκολα ένα σημαντικό τρίποντο, δείχνοντας στον Ολυμπιακό όλες τις αδυναμίες που έχει η αντίπαλός του στην Ευρώπη.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, καθώς ο Μαέντα άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό για την Σέλτικ. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ακόμη ένας Ιάπωνας χρίστηκε σκόρερ, διευρύνοντας το προβάδισμα των “Κελτών”. Ο Φουρουχάσι έκανε το 2-0 στο 40′ και το τελικό 3-0 ήρθε από τον ΜακΓκρέγκορ στο 75ο λεπτό.//Ν.