Κρατάει το απόλυτο η Λανς στη Γαλλία, πριν έρθει ΟΑΚΑ

2 views

Η Λανς έκανε εξαρχής ξεκάθαρη την “διάθεση” της στο παιχνίδι, απειλώντας συνέχως την Μπρεστ. Το γκολ δεν άργησε να έρθει για εκείνους, καθώς στο 19′ ο Ζαρουρί “συστήθηκε” στο γαλλικό κοινό με μια πανέμορφη ασίστ που “άδειασε” ουσιαστικά τρείς παίκτες της Μπρεστ για να βρει τον Τζάβεζ που σκόραρε με την σειρά του το πρώτο του γκολ με τον σύλλογο στην δεύτερη του εμφάνιση με την φανέλα τους. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να εκμεταλλευτούν το “μομέντουμ” που είχαν χτίσει μετά το γκολ, και στο 26′ λεπτό απείλησαν ξανά την εστία του Μπιζότ, αλλά αυτήν την φορά η προσπάθεια “έγλειψε” το δεξιό δοκάρι της εστίας του. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη θέλησαν να βρουν απαντήσεις μόλις στο 27′ λεπτό με δύο απανωτές ευκαιρίες, που όμως τελείωσαν άδοξα. Ωστόσο, ο 23χρονος Μαροκινός ήθελε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο ντεμπούτο του, με εκείνον να ψάχνει όχι μόνο μία ακόμα ασίστ αλλά και ένα προσωπικό τέρμα, δημιουργώντας την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Η συνεχής πίεση των Αρτεσιανών απόφερε “καρπούς”, καθώς μετά από σέντρα τους, βρίσκει την μπάλα ο Λα Καντίναλ σε μια κακή προσπάθεια να την απομακρύνει με αποτέλεσμα να την στείλει ο ίδιος στα δικά του δίχτυά στο 45′ λεπτό. Έτσι με αυτό το γκολ οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 2-0 υπέρ της Λανς.

Οι “πειρατές” θέλησαν να αλλάξουν το σκηνικό στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τρείς απανωτές ευκαιρίες που λίγο έλειψαν να βρούνε “δίχτυα”. Ωστόσο, η Λανς έβγαλε αντίδραση πάνω στην πίεση της Μπρεστ, με τον Ζαρουρί να μπαίνει πάλι στο προσκήνιο, και μετά από μια ατομική του κούρσα να παίρνει το σουτ, που βρήκε, όμως, πάνω στα χέρια του Μπιζότ για να την στείλει κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας ισορροπήσει το παιχνίδι σε κατοχή, απειλούν ξανά την εστία του Σαμπά με τον Μαργκέτι να πασάρει ανάποδα στον Φαϊβρέ με εκείνον να κάνει το σουτ, φεύγοντας λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Λίγο έλειψε να κάνει το 3-0 η Λανς με τον Σοτοκά να παίρνει σε πρώτο χρόνο την μπάλα και να κάνει το σουτ, ο Μπιτζότ να κάνει μια εκπληκτική απόκρουση, ενώ σε δεύτερο χρόνο πήγε να σουτάρει ο Ζαρουρί στο ριμπάουντ, που κόβεται από την άμυνα της Μπρεστ. Μετά από αυτό το σημείο οι “Αρτεσιάνοι” επιβάλανε τον δικό τους ρυθμό στο ματς, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες θέλοντας να πετύχουν παραπάνω γκολ, για να κοντράρουν την Παρί που μέχρι τώρα έχει 9 τέρματα στο σύνολο. Λίγο πριν λήξει το παιχνίδι στο 89′ λεπτό Μασάντο ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από ένα πολύ κακό μαρκάρισμα. Δεν αποτέλεσε παρ’ όλα αυτά πρόβλημα για την Γαλλική ομάδα που προχωράει ακάθεκτη την πορεία της στο πρωτάθλημα, παίρνοντας ψυχολογία για την ρεβάνς στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.