“Στραπάτσο” της Νάπολι στην πρεμιέρα

Η Νάπολι μπορεί να έθεσε υψηλούς στόχους στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά στην πρεμιέρα δεν επιβεβαίωσε την δυναμική της.

Γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα από την Ελλάς Βερόνα με 3-0 προβληματίζοντας με την συνολική της εικόνα, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερη εκκίνηση στο πρωτάθλημα.

Στο 5λεπτο του β’ μέρους η Βερόνα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ρόχα, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δεύτερο γκολ με τον Μοσκέρα στο 75’.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και πάλι ο Μοσκέρα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Βερόνα: Μοντίπο, Τσατσούα, Νταβίντοβιτς, Κόπολα, Φρέσε (58’ Μαγκάνι), Καστανός (58’ Σασλόφ), Σερντάρ (21’ λ.τ. Μπελαχανιέ) , Ντούντα, Λάζοβιτς, Ρόχα (74’ Χαρούι), Τενγκέστιν (73’ Μασκέρα).

Νάπολι: Μέρετ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Τζέσους (79’ Νγκόγκε), Μοζόσο, Ανγκουίσο, Λομπότκα, Σπιναζόλα (51’ Ολιβέρα), Πολιτάνο, Κβρατσκέλια (45+ Ρασπαντόρι), Σιμεόνε.

Μπολόνια- Ουντινέζε 1-1

Μπολόνια και Ουντινέζε μοιράστηκαν γκολ, εντυπώσεις και βαθμούς στην μεταξύ τους αναμέτρηση. Σ’ ένα ματς με λίγες φάσεις και στο οποίο ο Καστάνης βρέθηκε στο αρχικό σχήμα για τους γηπεδούχους, έχοντας μάλιστα και μια σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει με σουτ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56’ με τον Ορσολίνι να σημαδεύει σωστά από τα 11 βήματα.

Η Ουντινέζε αντέδρασε και ισοφάρισε μόλις 11 λεπτά αργότερα με τον Τζιανέτι να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Μπολόνια: Σκορπούσκι, Λυκογιάννης (85’ Μιράντα), Μπεουκέμα, Έρλικ, Πος, Μόρο, Φράουλερ, Ορσολίνι (76’ Καμπιάκι), Φαμπιάν, Ντόγιε (89’ Όντγκααρντ), Κάστρο (84’ Νταλίγκα).

Ουντινέζε: Οκόγιε, Πέρεζ, Μπιρζόλ, Τζιανέτι, Εχιζίμπουε, Λόβριτς (71’ Κάλστρομ), Παγιέρο, Καμαρά (82’ Ζεμούρα), Θοβέν (76’ Εκελένκαμπα, Μπρένερ (82’ Ντέιβις) , Λούκα.