Οι Ολλανδέζες… σόκαραν τις ΗΠΑ στο φινάλε του μικρού τελικού του πόλο (video)

Το συγκρότημα του Ευάγγελου Δουδέση επέστρεψε από το -4 και πήρε τη νίκη με 11-10, χάρη σε γκολ της Φαν ντερ Σλουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, εξασφαλίζοντας το δεύτερο μετάλλιο στην ιστορία της χώρας, μετά το χρυσό του 2008 στο Πεκίνο.

Η ομάδα του Ανταμ Κρικόριαν πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και ξέφυγε 7-3 στο ημίχρονο, με πολυφωνία στην επίθεση και την Ασλεϊ Τζόνσον να πραγματοποιεί κάποιες εντυπωσιακές επεμβάσεις. Δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, οι Αμερικανίδες διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας (9-5), αλλά εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των «οράνιε», που βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση με την ασταμάτητη Φαν ντερ Σλουτ. Οι ΗΠΑ δεν αντέδρασαν ψύχραιμα στη μείωση της διαφοράς και είδαν τη Μπέντε Ρόγκε να ισοφαρίζει σε παίκτρια παραπάνω, 1΄19΄΄ πριν τη λήξη. Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, ο Δουδέσης πήρε τάιμ-άουτ εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ρίσκαρε, ανεβάζοντας στην επίθεση την τερματοφύλακα Ααρτς. Οι Αμερικανίδες δεν αμύνθηκαν σωστά και η Φαν ντερ Σλουτ βρήκε χώρο από την κορυφή της επίθεσης και με δυνατό σουτ νίκησε την Τζόνσον και χάρισε στην Ολλανδία μία θέση στο βάθρο.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτες τις ΗΠΑ): 3-2, 4-1, 2-3, 1-5