Με ήρωα Τζέκο έκανε την μισή δουλειά στην Ελβετία η Φενέρ

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο επικράτησε με 4-3 επί της Λουγκάνο και καλείται στην Τουρκία να κρατήσει το προβάδισμα της για να προκριθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο τέταρτο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ελ Γαφί. Στιγμές πριν ο διαιτητής σφυρίξει την λήξη του πρώτου 45λέπτου οι Τούρκοι κέρδισαν πέναλτι και ο Τζέκο από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-1. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Βόσνιος επιθετικός μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Τάντιτς κάνοντας το 2-1. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 προσωρινά με τον Μπισλίμι στο 64ο λεπτό, ωστόσο η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 73ο λεπτό και πάλι ο Τζέκο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Φενέρ. Ο Καντιόγλου στο 74ο λεπτό έκανε το 4-2 για τηνομάδα του, ωστόσο ο Βαλενζουέλα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έκανε το 4-3 δίνοντας έτσι ενδιαφέρον για τη ρεβάνς στην Τουρκία.//ΝΚ