Ο Γουότκινς πέτυχε το δεύτερο… buzzer-beater στην ιστορία των νοκ-άουτ (video)

Ο Όλι Γουότκινς ήταν ο ήρωας της Αγγλίας στον ημιτελικό του EURO 2024 με αντίπαλο την Ολλανδία, πετυχαίνοντας ένα ξαφνικό, εκπληκτικό γκολ για το 2-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το συγκεκριμένο τέρμα ήταν μόλις το δεύτερο που έχει σημειωθεί σε αυτό το χρονικό σημείο στην ιστορία των EURO, και έχει δώσει νίκη και πρόκριση σε νοκ-άουτ αγώνα.

Ο πρώτος και μοναδικός, μέχρι τον Γουότκινς, που είχε καταφέρει κάτι τέτοιο, ήταν ο Φίλιπ Λαμ στον ημιτελικό της Γερμανίας με την Τουρκία το 2008.

Το συγκλονιστικό εκείνο παιχνίδι είχε κριθεί με το γκολ του “θρύλου’ της Μπάγερν Μονάχου και της Εθνικής Γερμανίας στο 90ο λεπτό, τη στιγμή που οι Τούρκοι είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 μόλις τέσσερα λεπτά νωρίτερα (86΄), με τον Σεμίχ Σεντούρκ.//ΑΦ.