Καλή εικόνα, κακό αποτέλεσμα για την ΑΕΚ

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και μόλις στο δύο έχασαν ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ αλλά ο Μπρινιόλι είχε απάντηση στο σουτ του Τάλμπι. Στο 11′ λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ όταν ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ η μπάλα έφτασε στο Γκαρσία και αυτός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στη πλάτη Μινιολέ για να γίνει το 1-0. Ωστόσο το προβάδισμα δεν το κράτησαν για πολύ οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα και δύο λεπτά αργότερα μετά από λάθος γύρισμα του Λιούμπισιτς ήρθε το 1-1. Στο 17′ οι Βέλγοι τέσταραν και πάλι τον Ιταλό τερματοφύλακα αλλά αυτός απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Βανάκεν. Στο 29′ λεπτό η Μπρίζ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο αρχηγός της έκανε την μπαλιά και Γιούτγκλα πλάσαρε σωστά τον Μπρινιόλι γράφοντας το 2-1. Στιγμές πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτό εκ νέου οι Βέλγοι έφυγαν στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με τον Τάλμπι έκαναν το 3-1.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έψαξε την ισοφάριση αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο τέρμα τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Στο 53′ λεπτό ο Γκαρσία έδωσε στον Άμραμπατ αλλά το σουτ του Μαροκινού κόπηκε από την άμυνα της Μπριζ. Στο 58ο λεπτό ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έκανε ένα σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στο δεύτερο τριαντάλεπτο, ακολούθησε διακοπή πέντε λεπτών και το παιχνίδι ξεκίνησε ξανά με τον Αργεντίνο να προχωράει σε αρκετές αλλαγές. Στιγμές πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού οι Βέλγοι πέτυχαν και τέταρτο τέρμα με τον Ισπανό Μπαρμπέρα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Γκολ: 13′ Αυτογκόλ Λιούμπισιτς, 29′ Γιούτγκλα, 45′ Τάλμπι, Μπαρμπέρα /11′ Αυτογκόλ Μινιολέ,