Όλο και πιο κοντά στο “όνειρο” η Νόα

1 views

Η Νόα σκόραρε με το “καλημέρα” στο παιχνίδι, στην πρώτη της τελική φάση, με τον πρώτο σκόρερ της, Γκονσάλο Γκριγκόριο, να σημειώνει το τέρμα στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτό το τέρμα ο Πορτογάλος επιθετικός πέρασε τον Λιβάι Γκαρσία της ΑΕΚ και ανέβηκε πρώτος στην κατάταξη των σκορερ τις προκριματικής φάσης με έξι τέρματα. Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε υποτονικά χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Η Νόα διατήρησε τη μεγάλη διαφορά στην κατοχή που είχε και προσπάθησε να το χρησιμοποιήσει για να γίνει επιθετική. Ενώ το παιχνίδι κυλούσε ομαλά, έπεσε ξαφνικά… μαύρο σκοτάδι σε όλο το μήκος του γηπέδου, καθώς η ηλεκτροδότηση στους προβολείς παρουσίασε πρόβλημα. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 15′ λεπτά, όμως το θέμα αποκαταστάθηκε.

Η Νόα όμως δεν πτοήθηκε από την ολιγόλεπτη διακοπή, κερδίζοντας πέναλτι στο 78′. Ο Μανβελγιάν βρήκε δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-0 επί της Ρουζομπέροκ. Στις καθυστερήσεις οι Αρμένιοι σκόραραν ξανά, βάζοντας το “κερασάκι” στην τούρτα, όπως στο ματς με την ΑΕΚ, με αυτογκόλ στο 93′. Έτσι οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν μία επιβλητική εμφάνιση στο πρώτο σκέλος του τελευταίου προκριματικού παιχνιδιού και πλέον βρίσκονται μία ανάσα μακριά από την ιστορική είσοδο τους στο League Phase. Μάλιστα, έχοντας ξεκινήσει από τον πρώτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης και είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει.//ΑΒ.