Στον τελικό της Ρώμης ο Ζβέρεφ

0 views

Ο Χιλιανός τενίστας έγραψε μία εντυπωσιακή πορεία στη διοργάνωση, αποκλείοντας τους Τζόκοβιτς και Κατσανοφ, όμως ο Σάσα Ζβέρεφ στο χώμα είναι μετρ, αν και έχασε πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 6-1, δεχόμενος δύο break.

Το δεύτερο σετ πήγε σε tie-break και εκεί ο Tαμπίλο πήρε τους 2 πρώτους πόντους, αλλά γρήγορα ο Ζβέρεφ ισοφάρισε και κέρδισε τους 6 από τους 7 επόμενους πόντους, για να φτάσει σε τριπλό set point στο 6-3. Αξιοποίησε τη 2η ευκαιρία του και έστειλε τον ημιτελικό σε 3ο σετ.

Η εμπειρία του Γερμανού σε τέτοια ματς έπαιξε κομβικό ρόλο και από τη στιγμή που άλλαξε το momentum, δεν άφησε περιθώρια στον Χιλιανό να επιστρέψει στο ματς, για να κάνει απανωτά break στο 3ο σετ και να “ξεφύγει” με 5-1. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι στο 8ο game του 3ου σετ ο Sascha, έπειτα από 2 ώρες και 17 λεπτά.//ΔΜ