Στην 75η θέση ο Μπούγλας στην ποδηλασία δρόμου

Ο Ρέμκο Εβένεπουλ αναδείχθηκε σε απόλυτο κυρίαρχο της ποδηλασίας δρόμου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Μετά το αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης, ο 24χρονος Βέλγος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στον αγώνα δρόμου, καλύπτοντας τα 273 χιλιόμετρα της διαδρομής σε 6 ώρες, 19 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της ποδηλασίας των Ολυμπιακών Αγώνων που ένας αθλητής κάνει το “νταμπλ” στα αγωνίσματα δρόμου. Ο Εβένεπουλ, παρότι χρειάστηκε να κάνει αλλαγή ποδηλάτου λίγο πριν τον τερματισμό, άφησε ένα λεπτό και έντεκα δευτερόλεπτα πίσω του τον Γάλλο Βαλεντέν Μαντουά, ο οποίος εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του βάθρου. Το χάλκινο μετάλλιο κρίθηκε σε μαζικό σπριντ επτά αναβατών, που βρήκε νικητή τον Γάλλο Κριστόφ Λαπόρτ.

Στον αγώνα εκπροσώπησε την Ελλάδα ο Γιώργος Μπούγλας, ο οποίος τερμάτισε στην 75η θέση, μεταξύ 90 αθλητών που βρέθηκαν στην εκκίνηση στην αρχή του αγώνα. Ο αθλητής κατέγραψε χρόνο 6:45.33.//Ν.