Στην “εφτάψυχη” Λεβερκούζεν ο πρώτος τίτλος της χρονιάς

Η Λεβερκούζεν “σόκαρε” τη Στουτγκάρδη στα πέναλτι (2-2 καν. διάρκεια, 4-3 πεν.) και πανηγύρισε το Σούπερ Καπ Γερμανίας.

Το ξεκίνημα έμοιαζε ιδανικό για τη Λεβερκούζεν, καθώς ο Μπόνιφας στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους, όμως, κύλησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο. Ο Μιγιό ισοφάρισε άμεσα (15΄), ενώ στο 37΄ ο Τεριέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Στουτγκάρδη πήρε απόλυτα τον έλεγχο, και είχε δύο δοκάρια μέχρι το ημίχρονο, με Μιγιό και Στέντζελ. Ό,τι δεν κατάφεραν αυτοί οι δύο, το πέτυχε το… βαρύ πυροβολικό, Ντενίζ Ουντάβ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την ομάδα του.

Κι εκεί που όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, ο Πάτρικ Σικ στο 88΄ έφερε το ματς στα ίσα και έστειλε τον τελικό στα πέναλτι.

Εκεί, οι παίκτες της Λεβερκούζεν ήταν αλάνθαστοι, ενώ ο Χράντετσκι απέκρουσε δύο εκτελέσεις, με την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο να κερδίζει τον τίτλο.//ΑΦ