Στα χνάρια των… ανδρών οι νέοι της Ισπανίας

Η “Φούρια Ρόχα” κατέκτησε το EURO U19 επικρατώντας με σκορ 2-0 στον τελικό επί της Γαλλίας. Σκόρερ της αναμέτρησης οι Μπράβο στο 41′ και Ντιαό στο 69′.

Ο αγώνας:

Οι Γάλλοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά την προσπάθεια του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ραούλ Χιμένεθ. Το γκολ ωστόσο το βρήκαν οι Ισπανοί με τον Ικέρ Μπράβο που με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους Ισπανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1-0. Οι “τρικολόρ” και στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησαν δυνατά αλλά η προσπάθεια του Κρούπι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ομάδα του Ντιομέντε πίεσε για την ισοφάριση αλλά η “Φούρια Ρόχα” βρήκε και δεύτερο γκολ μετά από ατομική ενέργεια του Ντιαό γράφοντας το τελικό 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους Ισπανούς να κατακτάνε το Euro U19, ακολουθόντας τα χνάρια των μεγάλων. //ΝΚ