Σοκ για Τσιτσιπά και πρόωρος αποκλεισμός στο Μόντρεαλ

2 views

Χειρότερο ξεκίνημα στα σκληρά γήπεδα της Αμερικής δε θα μπορούσε να φανταστεί o Στέφανος Τσιτσιπάς, που γνώρισε την ήττα από τον Κέι Νισικόρι με 2-0 σετ (6-4, 6-4), σε ένα πολύ άσχημο για αυτόν παιχνίδι, στον δεύτερο γύρο του τουρνουά του Μόντρεαλ.

Ο Έλληνας τενίστας άργησε πολύ να μπει στο πνεύμα του αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-1, μην μπορώντας να βρει σταθερότητα και βγάζοντας πολλά νεύρα. Μάλιστα, στη διάρκεια του πρώτου σετ, έδιωξε και τον πατέρα και προπονητή του, Απόστολο, από το κορτ. Πήρε πίσω το ένα break, αλλά θα ήταν πολύ δύσκολο να ολοκληρώσει την ανατροπή στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο, δέχθηκε νωρίς ένα break, με τον Νισικόρι να παίρνει καθαρό προβάδισμα (3-1), το οποίο δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε από τον Τσιτσιπά.//ΑΦ