Πρεμιέρα-όνειρο για τη Μαρσέιγ με υπογραφή των… καινούριων

Η Μαρσέιγ μπήκε με τον ιδανικό τρόπο στην εποχή του Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι, με μια εμφάνιση βγαλμένη από τα όνειρα του Ιταλού τεχνικού στην εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της Μπρεστ.

Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκε ο Μέισον Γκρίνγουντ για να ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα των Μασσαλών και να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 9ο λεπτό, η Μπρεστ βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά ο Ρούλι, επίσης στο ντεμπούτο του με τη Μαρσέιγ, απέκρουσε το πέναλτι του Ντελ Καστίγιο.

Στο 26΄ο Λουίς Ενρίκε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενος, ενώ στο 32΄ο Γκρίνγουντ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα. Η Μπρεστ κατάφερε να μειώσει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με τον Μαχντί Καμαρά.

Στο δεύτερο μέρος, η Μαρσέιγ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο με την ίδια ορμή και ο Ενρίκε σκόραρε επίσης για δεύτερη φορά πολύ γρήγορα (48΄). Στο 69΄, ένα ακόμη σπουδαίο μεταγραφικό απόκτημα, ο Γουαχί, διαμόρφωσε το εκπληκτικό 1-5 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.//ΑΦ