Πειστική πρεμιέρα με νίκη για την Αργεντινή

1 views

Οι παγκόσμιοι πρωταθλητές μπήκαν με το… δεξί στο Copa America, αφού στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 του Καναδά στην Ατλάντα.

Στο κατάμεστο από 42.000 κόσμο “Mercedes-Benz Stadium” των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής, η Αργεντινή πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση και εκκίνησε με νίκη το αρχαιότερο τουρνουά εθνών στον κόσμο. Μπορεί η “αλμπισελέστε” να μην βρήκε δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε στροφές και πήρε τους τρεις βαθμούς.

Το σύνολο του Λιονέλ Σκαλόνι δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Καναδά, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε πάρει πολύ πιο εύκολα τη νίκη, με ακόμη μεγαλύτερο σκορ. Τον δρόμο προς το… τρίποντο άνοιξε ο Άλβαρες. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι έκανε το 1-0 στο 49′. Τη νίκη κλείδωσε στο 88′ ο Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο σέντερ φορ της Ίντερ αξιοποίησε την ασίστ του Μέσι για να γράψει το τελικό 2-0.