Πέρασε δύσκολα από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός πριν το Βερολίνο (highlights)

5 views

Τα χρειάστηκε ο Παναθηναϊκός στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να αποδράσει από την “PAOK Sports Arena” και να μην μπει σε περιπέτειες, λίγο πριν διεκδικήσει την κορυφή της Ευρώπης. Οι “πράσινοι” κατανάλωσαν μεγάλη ενέργεια και μετά από μία συναρπαστική μάχη 45 λεπτών, έφυγαν νικητές και πλέον περιμένουν Προμηθέα ή Άρη στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας

Η ευστοχία των παικτών του Παναθηναϊκού από τα 6,75μ. ήταν αυτή που ξεχώρισε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς τα μακρινά σουτ των Γκραντ, Μήτογλου και Γκριγκόνις έφεραν τους φιλοξενούμενους στο 9-4. Ο ΜακΝίς ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός για τον ΠΑΟΚ, που σταδιακά άρχισε να μπαίνει στο κλίμα του αγώνα και ανέβασε την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σημαντική η συνεισφορά του Μίχαλακ με δύο τρίποντα, για να έρθει το πρώτο προβάδισμα του “Δικεφάλου του Βορρά” στο παιχνίδι με το 17-15 στο 7′. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο, ωστόσο ο ερχομός των Λεσόρ και Ναν από τον πάγκο, άλλαξε την εικόνα του “τριφυλλιού”, που έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (29-22).

Το μομέντουμ ήταν και πάλι από τη μεριά των “πρασίνων”, που διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους, καθώς συνέχισαν να έχουν υψηλή απόδοση και στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι έδωσαν σημαντικές λύσεις επιθετικά και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 36-27 στο 14′. Όμως, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε πολλά λάθη και ο ΠΑΟΚ βελτίωσε σημαντικά την εικόνα του. Οι “ασπρόμαυροι” έτρεξαν σερί 10-0 με πρωταγωνιστή τον Φρίντρικσον και πέρασαν μπροστά στο σκορ (37-36, 17′). Οι Ναν, Μήτογλου και Λεσόρ βοήθησαν ώστε το ματς να μην ξεφύγει από τον έλεγχο του “τριφυλλιού”, αλλά ο “Δικέφαλος του Βορρά” πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα (49-44), χάρη σε πέντε συνεχόμενους πόντους του Πόρτερ.

Πολύ πιο συγκεντρωμένος αμυντικά εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με όπλο την καλή τους άμυνα, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν έτρεξαν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 53-49. Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα τρίλεπτο για να βρει τους πρώτους του πόντους στη τρίτη περίοδο, αλλά τη λύση έδωσε ο Φρίντρικσον και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 57-53 στα μισά του δεκαλέπτου. Έκτοτε δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να βρουν ξανά ρυθμό επιθετικά και με την τριάδα Φρίντρικσον-Πόρτερ-ΜακΝίς να κάνει τα πάντα, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (67-61).

Ο Ισλανδός γκαρντ ήταν η “κολώνα” του ΠΑΟΚ, αυτός όριζε όλο το παιχνίδι της ομάδας του Στάθη Νεραντζάκη και δεν βγήκε καθόλου από το παρκέ. Με δικά του σουτ, ο “Δικέφαλος του Βορρά” έφθασε σε διψήφια διαφορά με το 75-65, επτά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι “ασπρόμαυροι” έδειχναν ικανοί για μία τεράστια νίκη. Προηγήθηκαν με 83-75, 4:38 πριν το φινάλε, αλλά εκεί γύρισε ο διακόπτης για τον Παναθηναϊκό με μπροστάρη τον Ναν. Ο Αμερικανός γκαρντ ισοφάρισε σε 85-85 και με δικές του βολές διαμορφώθηκε το 89-89 που έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση, με τον ΠΑΟΚ να χάνει την τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, οι παίκτες του Παναθηναϊκού ήταν πιο ψύχραιμοι, σε αντίθεση με αυτούς του ΠΑΟΚ, που έδειχναν να έχουν μείνει από δυνάμεις, λόγω του πιο μικρού rotation. Οι Φρίντρικσον και Πόρτερ δεν κάθισαν καθόλου στον πάγκο, ενώ για πάνω από 40 λεπτά αγωνίστηκαν και οι Άλστον-Μίχαλακ. Το “τριφύλλι” βρήκε ένα κρίσιμο τρίποντο από τον Γκριγκόνις για το 94-97 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, αφού οι γηπεδούχοι έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς σκορ, πριν ο Πόρτερ διαμορφώσει το τελικό 99-96 στα 40”, με τον Αμερικανό να αστοχεί σε τρίποντο ισοφάρισης στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 49-44, 67-61, 89-89, 96-99 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Νερατζάκης): ΜακΝίς 15 (6/7 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 25 (4/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη σε 44:54), Μιχάλακ 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ σε 40:55), Άλστον 15 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτερ 2 (8/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 45:00), Σχίζας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης 2, Γουίλιαμς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/.3 βολές), Γκραντ 19 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 9 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 2, Παπαπέτρου 7 (1/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Ναν 25 (6/12 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 25:52), Λεσόρ 15 (6/11 δίποντα, 3/10 βολές, 7 ριμπάουντ)