Ο Στραζέλ έσωσε την Γαλλία από το απόλυτο κάζο

2 views

Ο αγώνας

Η Γαλλία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κατάφερε να σπάσει την πίεση της Ιαπωνίας για να βάλει τις βάσεις ώστε να χτίσει μια καλή διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 32-25. Στην δεύτερη περίοδο οι Ιάπωνες με μπροστάρη τον Καβαμούρα κατάφερε να μειώσει και να προσπεράσει στο σκορ με τον Γουεμπανιάμα να προσπαθεί να επαναφέρει την ομάδα του Κολέ στο ματς, μετά τον αιφνιδιασμό των Ασιατών. Το ημίχρονο έκλεισε με μικρότερη διαφορά σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς το 44-49 έδωσε πολλές ελπίδες στο σύνολο του Χόβας.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι δεν είχαν πολλές λύσεις στην άμυνα, παρά το γεγονός που στο ίδιο σχήμα υπήρχε ο Γουεμπανιάμα και ο Γκομπέρ. Οι Ιάπωνες ήταν εξαιρετικοί από την περίμετρο με τον Χατσιμούρα να είναι αυτός που ηγήθηκε της προσπάθειας για την μικρή ανατροπή, αλλά με τον φράγμα των 5 πόντων να μην σπάει. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 69-64, όμως είχαν χτυπήσει ήδη το καμπανάκι για την τελευταία περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Γάλλοι έπαθαν black out, το οποίο εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι Ιάπωνες με τον Κολέ να ψάχνει λύσεις στα τελευταία λεπτά μετά την ανατροπή του σκορ. Η Ιαπωνία έφτασε μέχρι και το +4, με τον Στραζέλ να φωνάζει παρών στα τελευταία 10 δευτερόλεπτα. Με τρίποντο και φάουλ ισοφάρισε για τους “τρικολόρ” στέλνοντας το ματς στην παράταση, διαμορφώνοντας το 84-84.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Γαλλία πήρε την νίκη με 90-94, καθώς πάλι ο παίκτης της Μονακό έκανε τις δικές του προσωπικές ενέργειες κλείνοντας το ματς και την δεύτερη νίκη για τους οικοδεσπότες. Η ομάδα του Κολέ έκανε το 2/2 και έτσι περιμένει την Γερμανία στο τελευταίο ματς του ομίλου όπου θα κριθεί η πρωτιά.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 44-49, 64-69, 84-84, 90-94 (παρ.)

Ιαπωνία (Χοβάσε): Τογκάσι 3, Γιάκομπς, Καβαμούρα 29 (6/15 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χιετζίμα 7 (1/3 τρίποντα), Τάουες, Χατσιμούρα 24 (3/5 τρίποντα), Γ. Γουατανάμπε 5 (8 ριμπάουντ), Μπάμπα, Χόκινσον 16 (4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τομινάγκα, Χ. Γουατανάμπε 4, Γιόσι 2.

Γαλλία (Κολέ): Ντιλικινά 3 (1/2 τρίποντα), Μπατούμ 5 (1/2 τρίποντα), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 3 (3/6 τρίποντα), Κορντινιέ 5 (1/2 τρίποντα), Φουρνιέ 14 (2/9 τρίποντα), Ντε Κολό 4, Λεσόρ 6 (2 ριμπάουντ), Γκομπέρ 7 (15 ριμπάουντ), Γουεμπανιαμά 18 (3/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Στραζέλ 17 (4/7 τρίποντα), Κουλιμπαλί 2 (3 ριμπάουντ).//ΓΡ