Ο Παναθηναϊκός κράτησε το σερί κόντρα στον μαχητικό Προμηθέα

0 views

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε την αντίσταση του Προμηθέα στο Μαρούσι. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό το γεγονός διαδραμάτισε ο Δημήτρης Μωραΐτης, ο οποίος έβαλε μεγάλα καλάθια όταν η διαφορά των 20 πόντων μειώθηκε… στο σουτ. Ο 25χρονος πλέι μέικερ τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντου, 1 ασίστ κι 1 κλέψιμο. Πολυτιμότερος του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζέριαν Γκραντ.

Ο αγώνας

Ο ρυθμός ήταν χαμηλός στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν στο +1 (8-7) στο πεντάλεπτο, όμως στη συνέχεια πάτησαν το πόδι… στο γκάζι. Οι παίκτες του Άταμαν έκαναν επί μέρους 14-1 στον χρόνο που απέμενε για το τέλος της περιόδου και ξέφυγαν στο +14 (22-8). Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν με τον Παπαπέτρου να κάνει το 29-13 (13′). Στο μεσοδιάστημα αποβλήθηκε ο προπονητής του Προμηθέα, Ηλίας Παπαθεοδώρου, για έντονη διαμαρτυρία. Ωστόσο, το “τριφύλλι” δεν σταμάτησε εκεί και με τους Λεσόρ και Γκριγκόνις να έχουν ζεσταθεί για τα καλά, ανέβασε την απόσταση στους 20 πόντους (44-24, 17′). Οι Πατρινοί έκλεισαν το ημίχρονο με ένα επί μέρους 12-6 και τον Ρέινολντς να έχει βάλει 8, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -14 (50-36).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 10 (60-50, 25′) χάρη στο καλό τους ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Ο Ετσενίκε πήρε αρκετές μπάλες και φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι, κατεβάζοντας τη διαφορά στους οκτώ (63-55, 27′). Ο Παναθηναϊκός είχε κατεβάσει απότομα ταχύτητα και αυτό έδωσε στον Προμηθέα την ευκαιρία να πάει από το -20 στο -7 (65-58, 29′). Μάλιστα, οι παίκτες του Μενουδάκου δεν έμειναν εκεί, μιας και στο 32′ έφτασαν σε απόσταση… ενός σουτ (70-68) χάρη σε τρίποντο του Χέιλ. Ο Μωραΐτης απάντησε με τον ίδιο τρόπο… επί δύο για το 76-68 μέσα σε ένα λεπτό (33′).

Η ομάδα της Αχαΐας δεν τα παράτησε και πλησίασε ξανά, αυτήν τη φορά στο -4 (81-77, 36′) με τον Χέιλ. Ωστόσο, στο τελευταίο τετράλεπτο ανέλαβαν δράση οι Λεσόρ και Γκραντ και… καθάρισαν τη μπουγάδα. Κάπως έτσι, οι “πράσινοι” τελείωσαν με ιδανικό τρόπο το ματς, επικρατώντας με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 50-36, 68-60, 90-82