Ο Ντε Βίντερ “έσωσε” τον βαθμό για την Τζένοα

Στην Γένοβα η Ρόμα ήθελε να γίνει απειλητική από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης περιορίζοντας αρκετά τους γηπεδούχους. Σε ένα σχετικά φτωχό παιχνίδι από πλευράς τελικών ευκαιριών, οι παίκτες του Ντανιέλε Ντε Ρόσι πατούσαν περισσότερο την περιοχή της Τζένοα, χωρίς όμως να βρίσκουν δίχτυα. Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, οι “Ρωμαίοι” κατάφεραν να προηγηθούν με τον Ντόβμπικ για το 1-0, με τον VAR να κατοχυρώνει την φάση καθώς η γραμμή ήταν οριακή μεταξύ του αμυντικού με τον επιθετικό. Αυτό ήταν και το τέλος του πρώτο μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Τζένοα ανέβασε την πίεση της, με αποτέλεσμα η Ρόμα να κλειστεί στα καρέ της. Αρκετές φάσεις διαδέχτηκαν η μια την άλλη, με αποκορύφωμα αυτές του 75ου και 80ου λεπτού, όπου ο Σβίλαρ αναγκάστηκε να μπλοκάρει την μπάλα δυο φορές και να σταματήσει σουτ του Μαλινόφσκι και του Πιναμόντι. Το παιχνίδι κυλούσε προς τέλος του, με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε το γκολ της ισοφάρισης, όπου και το βρήκαν στο 95ο λεπτό με τον Ντε Βίντερ, μετά από σέντρα του Βιτίνια για το 1-1 της Τζένοα. Αυτό το γκολ ήταν και η τελευταία φάση της αναμέτρησης με την Ρόμα να μένει χωρίς νίκη μετά από 4 συνεχόμενα παιχνίδια.