Ο Νέβες “σέρβιρε”, ο Μπαρκολά σκόραρε για την εξάσφαιρη Παρί

2 views

Η Παρί Σεν Ζερμέν είδε τον Μπράντλεϊ Μπαρκολά να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, κάτι που απλοποίησε αρκετά την υπόθεση-τρίποντο. Η συνέχεια ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των πρωταθλητών Γαλλίας, οι οποίοι ύστερα από ασίστ του εντυπωσιακού Νοάο Νέβες (μετράει ήδη τέσσερις ασίστ σε δύο αγώνες της Ligue 1), διπλασίασαν τα τέρματα τους με δράστη τον Μάρκο Ασένσιο (24′). Από εκεί και πέρα το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι.

Αυτό αποτυπώθηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, όπου ο Μπαρκολά (53′) σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο συνολικά της ομάδας του, ενώ λίγο αργότερα και ο δεξιός μπακ Χακίμι (58′), με άπιαστο σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, νίκησε τον Λεκόμτ για το 4-0. Η Παρί δεν κατέβαζε ταχύτητα, η Μονπελιέ αδυνατούσε έστω να φανεί ανταγωνιστική και στο 60′ ο Ουόρεν Ζαΐρ-Έμερυ με ωραία ατομική ενέργεια “έγραψε” το 5-0, μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς των πρωταθλητών. Ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ενρίκε, βρήκαν ένα ακόμα γκολ, με σκόρερ τον Λι Κανγκ Ιν (82′) και το 6-0 σίγουρα μοιάζει βαρύ για την Μονπελιέ, όμως η διαφορά δυναμικότητας των δύο συλλόγων είναι τεράστια.//ΔΜ