Ο Γκονθάλες έδωσε την νίκη στην Μαγιόρκα

Ο αγώνας

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τις δυο ομάδες, έχοντας παραμείνει στην μεγάλη κατηγορία, η Μαγιόρκα έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της και απειλούσε την Λας Πάλμας από τα πρώτα λεπτά κρατώντας τον έλεγχο της μπάλας από την έναρξη του αγώνα. Η πρώτη ουσιαστική απειλή που κατέληξε και στα δίχτυα ήταν το σουτ που έκανε ο Γκονθάλες στο 29ο λεπτό για να βάλει σε ρόλο οδηγού την ομάδα της Μαγιόρκα. Η Λας Πάλμας έψαξε την αντίδραση πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά το 1-0 ήτα αυτό που έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η Μαγιόρκα είχε τα ηνία της αναμέτρησης, δημιουργώντας όλες τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να πάρει την νίκη ακόμα και με το μοναδικό τέρμα του Ουρουγουανού αμυντικού. Η Λας Πάλμας δεν έδειξε καμία διάθεση για να ισοφαρίσει, καθώς οι ευκαιρίες που δημιούργησε δεν ήταν οι κατάλληλες για να παραβιάσει την εστία του Ραΐκοβιτς. Με αυτή την νίκη η Μαγιόρκα έφτασε τους 35 βαθμούς δυο μόλις μακριά από την σημερινή της αντίπαλο.