Ο Γκάμπια έβαψε… κόκκινο το Μιλάνο

Ο αγώνας:

Οι “ροσονέρι” ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 6ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μοράτα πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή αλλά ο Σόμερ με εξαιρετική επέμβαση είπε «όχι». Βέβαια δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του και τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Πούλισικ μετά από ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Το τέρμα που δέχτηκαν οι παίκτες του Ιντσάγκι έδειξε να τους ξυπνά, καθώς στο 15ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το ματς σε ισορροπία όταν ο Μαρτίνες έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Δεν είχε όμως την ίδια κατάληξη και η προσπάθεια του Ντι Μάρκο που με μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Λαουτάρο φέρνοντας το ματς στα ίσα. Μάλιστα οι “νερατζούρι” έχασαν και ευκαιρία να κάνουν την ολική ανατροπή πριν από το ημίχρονο, στο 42ο λεπτ ο Τουράμ μπήκε μέσα στην περιοχή εξαπέλυσε ένα σουτ αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά. Τέσσερα λεπτά μετά ήταν η σειρά του Σόμερ να δείξει τα αντανακλαστικά του σε κεφαλιά του Λεάο.

(AP Photo)

Στο δεύτερο 45λεπτό πάλι οι τερματοφύλακες ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν στο παιχνίδι. Στο 75ο λεπτό ο Πορτογάλος εξτρέμ δοκίμασε το πλασέ αλλά ο Σόμερ για ακόμα μια φορά του αρνήθηκε το τέρμα. Ο καταιγισμός στα καρέ της Ίντερ συνεχίστηκε, ο Άμπραχαμ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Και ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα υπάρξει νικητής στο ντέρμπι ο στο 89ο λεπτό ο Ρέιντερες εκτέλεσε φάουλ ο Γκάμπια νίκησε κατά κράτος την άμυνα της Ίντερ στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Μίλαν, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης

Γκολ: 28′ Ντι Μάρκο / 10′ Πούλισικ, 89′ Γκάμπια
Κίτρινες: 19′ Μικιταριάν, 40′ Τσαλχάνογλου, 86′ Ασλάνι, 88′ Ντι Μάρκο / 38′ Φοφανά