Οι “Πολίτες” πήραν στη… ρώσικη ρουλέτα το Community Shield

Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν χρόνο μέχρι να βρουν τα πατήματά τους και το πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης πέρασε χωρίς να υπάρχει κάποια τελική στο ματς. Πρώτη απείλησε η Σίτι στο 22′. Ο Μπομπ έκανε κίνηση από τα δεξιά, σύγκλινε στον άξονα και πλάσαρε με το αριστερό, όμως η μπάλα πήρε ύψος. Δύο λεπτά μετά, από λάθος του Λισάντρο Μαρτίνες, οι “Πολίτες” έφθασαν κοντά στο γκολ, με τον Μακατί που πλάσαρε με το αριστερό, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Ονάνα. Σταδιακά, η Γιουνάιτεντ ανέβασε στροφές μετά το μισάωρο. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στον αγωνιστικό χώρο και από μία τέτοια, ο Ράσφορντ βρέθηκε σε θέση βολής από τα αριστερά στο 36′, όμως το πλάσε του έφυγε άουτ. Κάπως έτσι, το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης έληξε χωρίς σκορ.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα δεν είχε καλύτερο ρυθμό, στο μεγαλύτερο διάστημά του, σε σχέση με τα πρώτα 45 λεπτά. Για αρκετή ώρα, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να κρατήσουν την κατοχή και να “φτιάξουν” παιχνίδι, καθώς έκαναν αρκετά λάθη στις πάσες, κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 55′ ο Μπρούνο Φερνάντες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με φανταστικό πλασέ, όμως αμέσως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, κάτι που ήταν εμφανές και με… γυμνό μάτι. Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 75′ και παραλίγο η Γιουνάιτεντ να ανοίξει το σκορ. Ο Γκαρνάτσο έβγαλε σε θέση βολής τον Ράσφορντ, όμως εκείνος σημάδεψε το δοκάρι του Έντερσον. Τελικά, οι “κόκκινοι διάβολοι” έκαναν το 1-0 στο 82′, μετά από ατομική προσπάθεια του Γκαρνάτσο. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο 88′ ήρθε η ισοφάριση από τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος έκανε το 1-1 με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μπομπ.