Νίκη με πολλά συμπεράσματα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας

6 views

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά της φιλικής αναμέτρησης στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με αντίπαλο την ΑΕΚ Λάρνακας προσπάθησε να γίνει απειλητικός κυρίως από τα δεξιά με το Βαγιαννίδη και τον Μπακασέτα. Οι πρώτες κάθετες για τον Γερεμέγιεφ δεν κατέληξαν στον Σουηδό φορ, αλλά είχε πολλές επιλογές στο να διασπά την άμυνα της Κυπριακής ομάδας. Στο 9ο λεπτό, μια σέντρα του Βαγιαννίδη εξουδετερώθηκε από τους παίκτες της ΑΕΚ, όμως ο Τάσος Μπακασέτας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς έκανε κοντρόλ έξω από την περιοχή και με ωραίο μονοκόμματο σουτ, νίκησε τον Αλομέροβιτς για να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια οι “πράσινοι” έμειναν πίσω, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που προσπαθούσαν για την ισοφάριση. Στο 21ο λεπτό ο Λοντίγκιν χρειάστηκε να επιστρατεύσει την κλάση του με σκοπό να αποκρούσει την κεφαλιά του Σάντσες, σε μια φάση που θα μπορούσε κάλλιστα να αλλάξει το σκορ και να φέρει την ισορροπία στην αναμέτρηση. Σε μια από τις λίγες σημαντικές στιγμές στο πρώτο μέρος, ήταν και αυτή του Φιλίπ Τζούρισιτς, με τον Σέρβο να προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Λάρνακας, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει έξω.

(EUROKINISSI)

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντιέγκο Αλόνσο μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο και τον Μπακασέτα να γίνεται σκόρερ για μια ακόμα φορά με ένα σουτ παρόμοιο με το πρώτο που έκανε στην αρχή της αναμέτρησης. Η συνέχεια ήταν αρκετά μουδιασμένη, με καμία από τις δυο ομάδες να έχει τα ηνία, αλλά την ΑΕΚ να είναι αυτή που πάλι ήθελε να μειώσει. Στο 87ο λεπτό ο Μλαντένοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ενώ στην επόμενη φάση ο Βαγιαννίδης σκόραρε για το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ. Σε πολλές περιπτώσεις το παιχνίδι του Παναθηναϊκού ήταν αυτό που έδωσε πολλά περιθώρια στους Κύπριους να γίνουν απειλητικοί, καθώς η κατοχή της μπάλας ήταν αυτό που έπαιξε σημαντικό παράγοντα για να φτάσει το “τριφύλλι” στην νίκη.

ΓΚΟΛ: 9′, 51′ Μπακασέτας, 87′ Βαγιαννίδης – 86′ Μλαντένοβιτς (αυτ.)
Κίτρινες: –
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 38′ Τζούρισιτς

Παναθηναϊκός (Αλόνσο): Λοντίγκιν, Γεντβάι, Σένκεφελντ, Βαγιαννίδης, Κώτσιρας, Αράο, Βιλένα, Μπακασέτας, Μαντσίνι, Τζούρισιτς, Γερεμέγεφ

ΑΕΚ Λάρνακας (Φερνάντο): Αλομέροβιτς, Καμπρέρα, Λέντες, Σολ, Ντίμερς, Φαράι, Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Ενρίκες, Σάντσες, Γκιούρκσο

Νίκη με πολλά συμπεράσματα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ ΛάρνακαςΝίκη με πολλά συμπεράσματα για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας