Με “buzzer beater” του Κουλιμπαλί η Οσέρ έκανε την ανατροπή στη “πρεμιέρα” της Ligue 1

1 views

Ο σύλλογος της Νίκαιας κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκαετάν Λαμπόρντε να σεντράρει από τα αριστερά και τον Μοχάμεντ-Αλί Τσο να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά, αφού πρώτα η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι του Λεόν κι έπειτα στα δίχτυα. Δέκα λεπτά αργότερα, η Οσέρ έφτασε μία “ανάσα” από την ισοφάριση, αλλά το δυνατό σουτ του Αντό Ονεγιού, βρήκε “στοπ” στον Μαρσίν Μπούλκα. Η Οσέρ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43΄, με σκόρερ τον Ραγιάν Ραβελόσον μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Πολ Τζόλι για το 1-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49΄ λίγο έλειψε να κάνουν την ολική ανατροπή, με την κεφαλιά του Ρότσα Τζουμπάλ να φεύγει λίγο άουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ. Η Νις ανέβηκε περισσότερο στο γήπεδο στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης και στο 69΄ η κεφαλιά του Τζόρνταν Λοτόμπα δεν βρήκε για λίγο το στόχο. Η Οσέρ όμως δεν είχε πει τη τελευταία της λέξη και με “buzzer beater” του Λασό Κουλιμπαλί, μετά από εξαιρετική σέντρα του Λεόν, πέτυχε την ολική ανατροπή στο 95ο λεπτό του αγώνα.