Με χρυσό σκόρερ τον Βλάχοβιτς η Γιουβέντους κατέκτησε το 15ο Coppa Italia

Οι “μπιανκονέρι” δεν έχουν εντυπωσιάσει φέτος τους φιλάθλους τους με τις αγωνιστικές τους επιδόσεις, όμως κατόρθωσαν να κερδίσουν το Κύπελλο Ιταλίας κόντρα στην Αταλάντα.

Η Γιουβέντους του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι ευτύχησε να προηγηθεί στο 4ο λεπτό του τελικού με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς κι αυτό το τέρμα έκανε τελικά τη διαφορά, αφού η Αταλάντα είχε την κατοχή μπάλας, όμως δεν κατόρθωσε να διασπάσει την καλή άμυνα των τυπικά φιλοξενούμενων κι έτσι χάθηκε αυτός πολύ σημαντικός τίτλος.

Ο Βλάχοβιτς σκόραρε ξανά στο παιχνίδι στο 72′, όμως το γκολ του σωστά ακυρώθηκε ως offside, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Αντεμόλα Λούκμαν σημάδεψε το αριστερό δοκάρι κι έτσι διατηρήθηκε το 0-1 υπέρ της Γιουβέντους. Ίδια κατάληξη είχε και μία προσπάθεια του Φάμπιο Μιρέττι (84′), ενώ ο Αλέγκρι αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, λίγο πριν ολοκληρωθεί το ματς, λόγω έντονων διαμαρτυριών στον διαιτητή.//ΔΜ