Με το δεξί η Ελλάδα στο Eurobasket U20

Στο πρώτο της παιχνίδι για το Eurobasket U20 στην Γκντίνια της Πολωνίας, η Εθνική Ελλάδας επικράτησε της Σερβίας με 75-73.

Μετά από ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (15-15), η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της και στις δύο πλευρές του παρκέ και απέκτησε ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και σε διψήφια τιμή (33-23).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-30, και στη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου η Σερβία επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά, πλησιάζοντας στους τέσσερις πόντους (50-46).

Με τον Καρακώστα να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα, η Ελλάδα απέκτησε τη μεγαλύτερή της διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου (58-47), για να απαντήσει με τρίποντο και φάουλ ο Μιλιγιάσεβιτς (58-51).

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου δεν πτοήθηκαν, έσφιξαν την άμυνά τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε, παρά τη νέα προσπάθεια των Σέρβων, που μείωσαν στους δύο πόντους (70-68) δύο λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό σκορ (75-73)διαμορφώθηκε με τρίποντο του Στάνκοβιτς στη λήξη του αγώνα.

Βαγγέλης Ζούγρης (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Αλέξανδρος Σαμοντούροφ (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι για την Εθνική μας, ενώ ο Νικόλας Πλώτας προσέθεσε 13 πόντους, αν και αρκετά άστοχος (5/17 σουτ), και ο Νίκος Χιτικούδης άλλους 14 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Για τους Σέρβους, ξεχώρισαν οι Μιλιγιάσεβιτς (17 πόντοι), Γιόβιτς (16 πόντοι) και Ντιούλοβιτς (11 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-30, 55-47, 75-73.//ΑΦ.