Με καρδιά και άμυνα κέρδισε απουσίες και Πουέρτο Ρίκο

6 views

Ο αγώνας

Αρκετά νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα, η οποία μετά από τρία λεπτά δεν είχε σκοράρει και βρέθηκε πίσω με 4-0. Το Πουέρτο Ρίκο ήταν αρκετά παραγωγικό και προηγήθηκε με 9-4 στο 5′. Ο Παπαγιάννης με τρίποντο μείωσε στους 2, 9-7, δείχνοντας πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση έξω από τα 6,75. Η “γαλανόλευκη” εκτός του έμπειρου σέντερ δεν είχε ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Αλβαράδο έκαναν το 18-10. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το Πουέρτο Ρίκο να είναι μπροστά στο σκορ με 20-15.

Με το ξεκίνημα του δεύτερης περιόδου το Πουέρτο Ρίκο ευστόχησε σε τρίποντο με τον Ορτίθ, με τον Χαραλαμπόπουλο να απαντά για το 23-18. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν διαρκώς λύσεις από την περιφέρεια και με νέο τρίποντο του Ριντ έκαναν το 26-18 στο 13′. Η Ελλάδα δεν ήταν καθόλου συνεπής, ήταν άστοχη και νευρική και μοιραία είδε το Πουέρτο Ρίκο να τρέχει ένα επιμέρους 6-2 και να προηγείται με 32-20 με καλάθι του Κλαβέλ στο 15′. Η “γαλανόλευκη” μετά το τάιμ άουτ του Βασίλη Σπανούλη αφυπνίστηκε και με το δίδυμο Παπαγιάννη – Μήτογλου να σκοράρει 6 πόντους μείωσε στους 6, 32-26. Έκτοτε οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 4 για το Πουέρτο Ρίκο (36-32).

Με νευρικότητα ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, οι οποίες έμειναν άποντες για περισσότερο από 2 λεπτά, με τον Μωραΐτη να βρίσκει σκορ από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” για το 36-33. O Αλβαράδο μπήκε στην εξίσωση, o Πινέιρο εκτελούσε από μακριά και το Πουέρτο Ρίκο έκανε το 44-35 στο 24′. Παπανικολάου και Παπαγιάννης σκόραραν για το 44-40, δίνοντας πνοή στην εθνική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ψύχραιμοι και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο συν 10, 58-48.

Πολύ δυνατά μπήκε η “γαλανόλευκη” στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα 11-3 σερί κατάφερε να φτάσει πολύ κοντά, 61-59 στο 35′. Με τρίποντο ο Λούντζης μείωσε στους 3, 65-62, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η Ελλάδα έβγαζε τη μία άμυνα μετά την άλλη και με καλάθι στο tranzition του Μήτογλου έφτασε ακόμα πιο κοντά, με τον Παπανικολάου να βάζει τεράστιο καλάθι για το προσπέρασμα της Ελλάδας, 66-65 στα 20” για το τέλος. Ο Παπαγιάννης έβαλε μία βολή και η Ελλάδα κέρδισε εν τέλει 67-65 το Πουέρτο Ρίκο, στο προτελευταίο φιλικό ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65