Με άνεση οι ΗΠΑ μπήκαν με το δεξί στον όμιλο

Ο αγώνας

Η ομάδα των ΗΠΑ πήρε μια άνετη νίκη με αντίπαλη την Ζάμπια, σε έναν αγώνα που ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Πιο συγκεκριμένα οι Αμερικανίδες ήταν αυτές που άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό με την Ρόντμαν, με την σκυτάλη να παίρνει η Σγούανσον, με δυο αρκετά γρήγορα γκολ στο 24′ και στο 25′ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα της πριν το ημίωρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά “φτωχό” από πλευράς θεάματος, καθώς η “Team USA” χειρίστηκε υποδειγματικά την αναμέτρηση, διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα της και σε συνδυασμό με την καλή ανασταλτική της λειτουργία κατάφερε να δοκιμάσει πολλά πράγματα εντός αγωνιστικού χώρου. Το 3-0 ήταν το τελικό σκορ, που έδωσε στις ΗΠΑ την πρώτη τους νίκη στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, με την Ζάμπια να βυθίζεται στην τελευταία θέση του ομίλου.

ΓΚΟΛ: 17′ Ρόντμαν, 24′ 25′ Σγούανσον –
Κίτρινες: 44′ Ρόντμαν – 45′ Τέμπο
Κόκκινη: – 30′ Ζουλού
Δοκάρι:

ΗΠΑ (Χέις): Νέιχερ, Γκίρμα, Ντάβιντσον, Νταν, Φοξ, Χόραν, Κόφεϊ, Λαβάλ, Ρόντμαν, Σμιθ, Σγουάσον

Ζάμπια (Εμβάπε): Μουσόλε, Ζουλού, Εμβέμπα, Σαμφούκο, Τέμπο, Κάντα, Κάντα, Κουντανάνζι, Τσιλουφίγια, Μπάντα, Εμοπόπο.//ΓΡ