Μεγάλες νίκες για Ουντινέζε και Πάρμα απέναντι σε Λάτσιο και Μίλαν

Μετά το 1-1 απέναντι στην Φιορεντίνα στην πρεμιέρα της σεζόν 2024/2025, η ομάδα του Φάμπιο Πέκια έκανε το “μπαμ” με τη Μίλαν, επικρατώντας στο “Ένιο Ταρντίνι” με 2-1 στην πρώτη μεγάλη έκπληξη της χρονιάς στο πρωτάθλημα της γειτονικής χώρας.

Πρωταγωνιστής των “παρμετζάνι” ήταν ο 22χρονος επιθετικός Ματέο Καντσελιέρι, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 59′ και σχεδόν 20 λεπτά πέτυχε το “χρυσό” γκολ στο 77′, που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους, που είχαν προηγηθεί στο 2ο λεπτό με τον Μαν. Στο 66′ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τη Μίλαν ο Πούλισικ.

Η Ουντινέζε πρόλαβε να σκοράρει δύο φορές εναντίον της Λάτσιο, με αποτέλεσμα η αποβολή του Καμαρά στο 68′ να μη σταθεί εμπόδιο στο πρώτο της “τρίποντο” στο πρωτάθλημα (2-1). Λούκα (5′) και Τοβέν (49′) ήταν οι σκόρερ των γηπεδούχων, οι οποίοι στην πρεμιέρα είχαν κάνει τη “ζημιά” στο «σπίτι» της Μπολόνια (1-1). Για τη Λάτσιο μείωσε στο 90’+5′ ο Ίσακσεν.//Ν.