Μίλησε η έδρα και η ΑΕΚ ισοφάρισε τον Ολυμπιακό

0 views

Οι τελικοί στην Α1 χάντμπολ των ανδρών αρχίζουν ξανά από το… μηδέν. Η -κάτοχος του τίτλου- ΑΕΚ αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα και νίκησε τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ιωνικού στη Νέα Φιλαδέλφεια. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, “κιτρινόμαυροι” και “ερυθρόλευκοι” στρέφουν την προσοχή τους στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι, το οποίο είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί την Δευτέρα (10/6, 17:30) στο “Γ. Χαλκίδης” της Νίκαιας (σ.σ. για το συγκεκριμένο παιχνίδι ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει το κλειστό της Ηλιούπολης), καθώς η ομάδα που θα επικρατήσει σε αυτή τη “μονομαχία” θα πανηγυρίσει το 2-1 και θα βρεθεί μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο α’ μέρος, χωρίς κάποιος από τους δύο αντιπάλους να μπορέσει να χτίσει αξιόλογο προβάδισμα, καθώς η μεγαλύτερη διαφορά στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα ήταν το +2 της ΑΕΚ (3-1 και 4-2). Κάπως έτσι, διαμορφώθηκε φυσιολογικά το σκορ του ημιχρόνου, όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε του Ολυμπιακού με 11-10, ενώ με γκολ του Σάββα οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 41′ (17-15). Η Ένωση απάντησε με σερί 3-0, το οποίο ολοκληρώθηκε με γκολ του Λέμος, και ανέκτησε το προβάδισμα με 18-17 στο 43′. Με δύο διαδοχικά γκολ ο Λιάπης έδωσε “αέρα” δύο τερμάτων στην ΑΕΚ (20-18) στο 47′, ωστόσο ο Μιχαηλίδης μείωσε αρχικά σε 20-19 και ο Τζηράς ισοφάρισε σε 20-20 στο 52′.

Χάρη σε γκολ του Κεδέρη και πέναλτι του Μίλερ, ο “Δικέφαλος” κατάφερε να ξαναπάρει διαφορά δύο τερμάτων (23-21) στο 56′, εξέλιξη που ήταν καθοριστική για το τελικό σκορ, καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε στη συνέχεια να πλησιάσει περισσότερο από το -1. Ο Πασσιάς μείωσε σε 24-23 για τους “ερυθρολεύκους”, περίπου 50 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, αλλά ο Λιάπης διαμόρφωσε το τελικό 25-23, 22 δεύτερα πριν τη λήξη, καθώς ο Τέπερ απέκρουσε το σουτ του Πασσιά στα 12” και “σφράγισε” τη νίκη της ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 6-6, 7-7, 8-9, 11-10 (ημ.), 13-13, 15-16, 18-18, 20-19, 22-21, 25-23.