Κολύμβηση ανοιχτής θάλασσας: Έβδομος ο Κυνηγάκης στα 10χλμ.

0 views

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν από την αρχή στο γκρουπ των πρωτοπόρων και πάλεψε ως τα τελευταία μέτρα για μία θέση στο βάθρο, χωρίς όμως να τα καταφέρει στο τελικό σπριντ. Τερμάτισε σε 1ωρ.49:46.2 και έδειξε ότι, με λίγη προσοχή στις λεπτομέρειες, θα μπορέσει να είναι ξανά ανταγωνιστικός στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο 18χρονος Γιάννης Σκαρής, στο ντεμπούτο του σε μεγάλη διοργάνωση, κατετάγη 25ος σε 1ωρ.58:25.2.

Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι πρόσθεσε ακόμη έναν τίτλο στην πλούσια συλλογή του, καθώς κατάφερε να αποσπαστεί στο τελευταίο χιλιόμετρο της κούρσας και τελικά να τερματίσει περίπου 21 δευτερόλεπτα μπροστά από το υπόλοιπο γκρουπ. Ο Ιταλός κάλυψε την απόσταση σε 1ωρ.49:19.6 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη φορά στο συγκεκριμένο αγώνισμα (μετά το 2020), φτάνοντας συνολικά τα δώδεκα χρυσά στα Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, σε πισίνα και open water. Τέσσερις αθλητές έφτασαν σχεδόν μαζί στον τερματισμό, με τον Γάλλο Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ να είναι ξανά δεύτερος (για τρίτη διαδοχική διοργάνωση) και τον Ούγγρο Νταβίντ Μπέτλεχεμ να παίρνει την τρίτη θέση, αφήνοντας εκτός βάθρου τον -κάτοχο του τίτλου- Ιταλό Ντομένικο Ατσερέντζα.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η νίκη μετά από τη δίωρη προσπάθεια κρίθηκε στο φώτο-φίνις, με την Λεόνι Μπεκ να υπερασπίζεται τον τίτλο που είχε από το 2022. Η 27χρονη Γερμανίδα τερμάτισε σε 2ωρ.00:54.8, νικώντας με διαφορά ενός δεκάτου του δευτερολέπτου την Ιταλίδα Μπάρμπαρα Ποτσομπόν, ενώ λίγο πιο πίσω, η επίσης Ιταλίδα Τζούλια Γκαμπριελέσκι συμπλήρωσε την τριάδα του βάθρου.

Κυνηγάκης και Σκαρής επιστρέφουν στο νερό και ολοκληρώνουν τις υποχρεώσεις τους στο Βελιγράδι αύριο το πρωί (13/6, 10:00), όταν θα συμμετάσχουν στον αγώνα των 5χλμ.

Η πρώτη οκτάδα στις σημερινές κούρσες κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου: