Η Τβέντε μπλόκαρε την Γιουνάιτεντ | Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του Europa League

Η Τβέντε ενώ θεωρούταν μεγάλο αουτσάιντερ στην αναμέτρηση κόντρα στη Γιουνάιτεντ απέσπασε ισοπαλία στο “Θέατρο των Ονείρων”. Οι “κόκκινοι διάβολοι” άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό με τον Έρικσεν, ενώ η αντίπαλος του Ολυμπιακού έφτασε στην ισοφάριση χάρις σε τέρμα του Λάμερς στο 68ο λεπτό. Στο άλλο παιχνίδι που είχε ελληνικό ενδιαφέρον η Ρέαλ Σοσιεδάδ και η Νις αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι Βάσκοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκαν με τέρμα του Μπαρενετσέα στο 18ο λεπτό αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στο 45ο λεπτό με τον Ροσάριο, αξίζει να σημειωθεί πως οι Γάλλοι έφτασαν και μια ανάσα από τη νίκη, με τον Γκεσάντ να χάνει πέναλτι στο 55ο λεπτό.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας η Άντερλεχτ πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Φερεντσβάρος, η Λάτσιο με ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο υπέταξε την Ντιναμό Κιέβου, η Σλάβια Πράγας πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λουντογκόρετς με 2-0, ενώ Μίντιλαντ και Χόφενχαϊμ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Europa League:

Άλκμααρ-Έλφσμποργκ 3-2
Μπόντο/Γκλιμτ-Πόρτο 3-2
Άντερλεχτ-Φερεντσβάρος 2-1
Γαλατασαράι-ΠΑΟΚ 3-1
Ντινάμο Κιέβου-Λάτσιο 0-3
Λουντογκόρετς-Σλάβια Πράγας 0-2
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Τβέντε 1-1
Μίντιλαντ-Χόφενχαϊμ 1-1