Η Σερβία κυριάρχησε της Γαλλίας και μοίρασε υποσχέσεις (video)

Σε έναν σπουδαίο φιλικό αγώνα, η Σερβία νίκησε τη Γαλλία με 79-67 και έδειξε την τεράστια δυναμική που διαθέτει, πράγμα που ισχύει βέβαια και για την αντίπαλό της.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο η Γαλλία απέκτησε ένα προβάδισμα (13-23), η Σερβία επιβλήθηκε στο παρκέ και γύρισε τούμπα την κατάσταση μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (45-32).

Στο δεύτερο μέρος, διατήρησε σχετικά εύκολα την απόστασή της σε αυτά τα επίπεδα μέχρι ένα ξέσπασμα των Γάλλων στο φινάλε, όταν και επιχείρησαν να πλησιάσουν (69-65).

Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν απολαυστικός με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα (14 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Σε ρηχά νερά έμεινε ο Μιλουτίνοφ, (2 πόντοι) ενώ Πετρούσεφ (6 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Λεσόρ (8 πόντοι, 3 ριμπάουντ) έκαναν πιο αισθητή την παρουσία τους, ιδιαίτερα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 45-32, 60-52, 79-67 //ΑΦ.