Η πρωταθλήτρια Σίτι πέρασε με άνεση από το Λονδίνο

2 views

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους. Φοφανά και Ντοκού είχαν από μία ευκαιρία, χωρίς ωστόσο να μπορούν να βρουν εστία. Στο 18′ οι “πολίτες” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον συνήθη ύποπτο. Ο Χάαλαντ υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και αφού κατάφερε να σταθεί όρθιος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 37′ η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άγγιξε το 2-0, αλλά ο Ντοκού δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Σάντσες. Οι Λονδρέζοι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφεραν να βρουν… γκολ με τον Τζάκσον, αλλά αυτό ακυρώθηκε, αφού ο Σενεγαλέζος ήταν εκτεθειμένος. Ένα λεπτό αργότερα, οι “μπλε” απείλησαν ξανά με τον Πάλμερ, αλλά ο Έντερσον κράτησε το μηδέν.

Με το “καλημέρα” στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι είχε καλή στιγμή. Ο Χάαλαντ πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο εντυπωσιακός Σάντσες αποσόβησε τον κίνδυνο. Στο 61′ η Τσέλσι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία. Ο Τζάκσον έκανε το εναέριο τελείωμα μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Έντερσον που τον σταμάτησε εξ επαφής. Στο 84′ οι “πολίτες” τελείωσαν επί της ουσίας το παιχνίδι. Ο Κόβασιτς έκλεψε την μπάλα και με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ κέρδισε τον Σάντσες για το 2-0. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Φερνάντες δοκίμασε τα πόδια του, αλλά ο Έντερσον με την δεύτερη προσπάθεια καθάρισε τον κίνδυνο.//Κ.

ΓΚΟΛ: – / 18′ Χάαλαντ, 84′ Κόβασιτς

Τσέλσι (Ένζο Μαρέσκα): Σάντσες, Γκουστό, Φοφανά, κόλγιλ, Κουκουρέγια, Λάβια, Καϊσέδο, Φερνάντες, Πάλμερ, Τζάκσον, Ενκουνκού

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Λιούις, Ακάντζι, Ντίας, Κβαρντιόλ, Κόβασιτς, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Ντοκού, Σαβίνιο, Χάαλαντ

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της Premier League: