Η Μπολόνια είναι μια ανάσα από τα “αστέρια”

0 views

Ο αγώνας

Η Μπολόνια από την αρχή της αναμέτρησης μπήκε με σκοπό να αιφνιδιάσει την Νάπολι, που την φετινή σεζόν έχει πολλά αγωνιστικά προβλήματα. Ο Εντόι έκανε το 1-0 μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, βάζοντας σε μπελάδες την ομάδα του Καλτσόνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά για να ξεκινήσει από την αρχή η δυσαρέσκεια στις εξέδρες του “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα”. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη με την έναρξη του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν ένα ακόμα γκολ, με τον Πος στο 12ο λεπτό, με τους Ναπολιτάνους να τα έχουν χαμένα. Η ανασύνταξη άργησε να έρθει, αλλά ο Φρόιλερ στο 20ο λεπτό υπέπεσε σε παράβαση για να στείλει τον Πολιτάνο στην άσπρη βούλα για να εκτελέσει πέναλτι. Ο Ιταλός επιθετικός αστόχησε βυθίζοντας ακόμα περισσότερο ψυχολογικά την ομάδα του, που πήγε στα αποδυτήρια με τον εις βάρος της 2-0.

Στο δεύτερο μέρος η Νάπολι είχε όλη την διάθεση να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, πιέζοντας ψηλά την ομάδα του Μότα. Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι δεν είχαν δείξει ακόμα τα δείγματα για να επανέλθουν στο παιχνίδι. Η εξαιρετική διαχείριση που έκανε ο Τιάγκο Μότα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν υποδειγματική, καθώς δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Νάπολι για να φτάσει έστω και στην μείωση του σκορ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, βάζοντας την Μπολόνια στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ακόμα και πάνω από την Γιουβέντους.