Η Γιουβέντους νίκησε εύκολα τη Κόμο και ξεκίνησε με το “δεξί”

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 20ο λεπτό με τον Βλάχοβιτς να πιάνει τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της Κόμο. Τρία λεπτά αργότερα όμως η “Μεγάλη Κυρία” κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ μετά από ασίστ του Τιμόθι Γουέ και σουτ του Σάμουελ Μπανγκουλά για το 1-0. Στο 34΄ ο δραστήριος Μπανγκουλά, λίγο έλειψε να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του όμως ο Ρέινα απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα. Το σύνολο του Τιάγκο Μότα πέτυχε και το 2-0 στο 45+1΄ με τον Τιμόθι Γουέ να χρίζεται αυτή τη φορά σκόρερ και να διπλασιάζει τα τέρματα της Γιουβέντους, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47΄ η Γιουβέντους κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Βλάχοβιτς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Η “βέκια σινιόρα” σκόραρε για ακόμη μία φορά στο 90+1΄ με τον Αντρέα Καμπιάσο να “βάζει το κερασάκι στην τούρτα” για το τελικό 3-0. Η Κόμο του Σεσκ Φάμπρεγκας από πλευράς της δεν κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλο της, καθώς είχε μόλις μία (!) τελική στο στόχο και ηττήθηκε με “κάτω τα χέρια” στην “πρεμιέρα” της στην Serie A, αλλά θα προσπαθήσει να ανακάμψει στα επόμενα παιχνίδια.