Η Γαλλία βρήκε τη λύση απέναντι στη Γουινέα

1 views

Η Γαλλία ζορίστηκε, αλλά επιβλήθηκε με 1-0 της Γουινέας εξασφαλίζοντας, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, την πρώτη θέση του Α΄ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά.

Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν απόλυτα ισορροπημένη, με τη Γουινέα μάλιστα να βλέπει δύο γκολ της να ακυρώνονται στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (Ναμπί Κεϊτά στο 41΄ και Τουρέ στο 45+2΄).

Σταδιακά, η Γαλλία απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή, χωρίς όμως να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες.

Παρ’ όλα αυτά, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σιλντίγια στο 78ο λεπτό, διατηρώντας το προβάδισμα έως το τέλος.

Γαλλία: Ρεστές, Σιλντίγια, Μπαντέ, Λουκέμπα, Τρουφέρ, Ακλιούτς (58΄Μιγιό), Κονέ, Σοτάρ, Ολίσε, Ματετά (58΄Καλιμουεντό), Λακαζέτ (87΄Ντουέ).

Γουινέα: Σιλά, Μ.Κεϊτά, Σουμά, Σισέ, Ντιαλό, Ντιαβαρά, Τουρέ (90+4΄Ι. Καμαρά), Μπαλντέ, Μορίμπα (84΄ Ο.Καμαρά), Ν.Κεϊτά (77΄Ουλαρέ), Μπα (90+4΄ Α.Καμαρά).//ΑΦ