Εμφατικό “τρίποντο” με τους καινούριους για την Αταλάντα

2 views

Η Αταλάντα μπήκε στον αγώνα και επέβαλε τον ρυθμό της από νωρίς, έχοντας την απόλυτη κατοχή αλλά όχι και τον έλεγχο. Από την άλλη, η Λέτσε παρόλο τις λιγοστές επαφές της με την μπάλα δημιούργησε κάποιες προϋποθέσεις για να σκοράρει νωρίς, τελειώνοντας τις φάσεις άδοξα. Ωστόσο η “θεά” σε μία αδράνεια της αντίπαλης άμυνας σκόραρε, με τον Μπρεσκιανίνι να παίρνει το “ριμπάουντ” μετά από την απόκρουση του Ιταλού τερματοφύλακα σε κεφαλιά του Ρετέγκι, διαμορφώνοντας το 1-0 στο 35′ λεπτό και πετυχαίνοντας έτσι το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του. Ο συμπατριώτης του όμως, που και εκείνος φόραγε πρώτη φορά την φανέλα της ομάδας, έψαχνε το γκολ. Έτσι στο 45′ ξαναδοκίμασε κεφαλιά και αυτήν την φορά βρίσκει δίχτυα, ανοίγοντας και εκείνος λογαριασμό με την ομάδα στο επίσημο ντεμπούτο του. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 2-0.

Η Λέτσε μπήκε “φορτσάτη” στο δεύτερο ημίχρονο απειλώντας δις την εστία της Αταλάντα χωρίς βέβαια να βρει δίχτυα. Λίγο αργότερα, ο ένας εκ των πρωταγωνιστών της βραδιάς, Ρετέγκι, μπήκε και πάλι στο προσκήνιο, καθώς με προσωπική ενέργεια κέρδισε πέναλτι, όπου και ευστόχησε για το 3-0 στο 57′. Ο Ιταλός διεθνή ππέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι “ζωγραφίζοντας” το ονειρικό ντεμπούτο. Ο Μπεσκιανίνι, παρ’ όλα αυτά δεν ήθελε να πάρει τα φώτα από πάνω του, και στο 66′ μετά από μια υπέροχη κάθετη πάσα του Πασαλιτς βρήκε και πάλι δίχτυα, γράφοντας ξανά το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. ‘Έτσι η Αταλάντα μπήκε με το δεξί στην Serie A με αιχμή του δόρατος τους δύο πρωτοεμφανιζόμενους της με τελικό σκορ 4-0 επί της Λέτσε.