Διπλό-χρυσάφι για την Άστον Βίλα

Μόλις τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Αμαντού Ονάνα για να ανοίξει λογαριασμό με τη φανέλα της Άστον Βίλα στο επίσημο ντεμπούτο του και να “παγώσει” το London Stadium.

Στο 23΄λίγο έλειψε οι “Χωριάτες” να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα, αλλά η προσπάθεια του Λέον Μπέιλι σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Γουέστ Χαμ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λούκας Πακετά.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο δεύτερο μέρος με αρκετά καλό ρυθμό. Ο Σούτσεκ είχε την καλύτερη στιγμή της Γουέστ Χαμ στο 49΄και ο Ντουράν αυτήν της Άστον Βίλα στο 67΄.

Ό,τι δεν κατάφερε τότε ο 20χρονος Κολομβιανός επιθετικός, το έκανε στο 79΄, όταν έκανε το 1-2 και έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του, χαρίζοντας της μια σπουδαία νίκη.//ΑΦ