Αποκλεισμός για τ’ αδέρφια Τσιτσιπά, που πλέον κοιτάζουν το… Παρίσι

2 views

Το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε στο διπλό του Γκστάαντ από την ομάδα των Κορνέα και Μπέγκεμαν με 2-1 σετ (7-6, 3-6, 11-9) και πλέον στόχος τους είναι η διάκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι Κορνέα και Μπέγκεμαν κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ, όπου ήταν πιο ψύχραιμοι στο tie-break. Στο επόμενο σετ, οι Πέτρος και Στέφανος Τσιτσιπας ήταν αισθητά καλύτεροι και έβαλαν από νωρίς τις βάσεις για την ισοφάριση, αφού προηγήθηκαν με 4-1. Με το 6-3 έκαναν το 1-1 και έστειλαν τον αγώνα σε match tie-break.

Στο match tie-break οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τους αδερφούς Τσιτσιπά να κάνουν ένα πολύ κρίσιμο mini-break στο τέλος και να αποκτούν το μεγάλο προβάδισμα με 9-7. Οι Κορνέα και Μπέγκεμαν έσβησαν το πρώτο match point στο σερβίς τους, ενώ στο δεύτερο, στη μεγάλη ευκαιρία των δυο Ελλήνων παικτών, ο Στέφανος έκανε διπλό λάθος. Εκεί πήραν ψυχολογία και με δύο διαδοχικούς κερδισμένους πόντους, κατέκτησαν τη νίκη.//ΔΜ