Ανατροπή έπος από το -24 και πρόκριση για τη Σερβία (highlights)

Η Σερβία ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς και βρέθηκε στο -24 κόντρα στην Αυστραλία, έκανε όμως επική ανατροπή και επικράτησε 95-90 στην παράταση, παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ο αγώνας

Καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Η Αυστραλία μετά τα πρώτα πέντε λεπτά ήταν μπροστά με 12-8. Οι “πλάβι” με Μπογκντάνοβιτς και Γιόκιτς έμεναν κοντά στο σκορ για το 19-17 στο 8′. Τα “καγκουρό” είχαν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και με τον Πάτι Μιλς να παίρνει το όπλο του και να τα βάζει από παντού πήραν αέρα δεκατεσσάρων πόντων, 31-17 με το τέλος της περιόδου.

Ο Πάτι Μιλς ξεκίνησε ζεστός και την δεύτερη περίοδο και με έξι πόντους έκανε το 39-17. Η Αυστραλία ήταν εντυπωσιακή σε άμυνα και επίθεση και με τρίποντο του Ριθ έκανε το 44-20. Η Σερβία προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Βρήκε λύσεις με Αβράμοβιτς, Γιόκιτς και Μιλουτίνοφ έτρεξε ένα επιμέρους 14-4 σερί και μείωσε 14, 48-34 στο 17′. Παρόλο που οι “πλάβι” έριξαν την διαφορά στους 11 με τρίποντο του Γκούντουριτς, η Αυστραλία με Μιλς, Γκίντι και Έξουμ διαμόρφωσε το 54-37. Το ημίχρονο έκλεισε με τα “καγκουρό” να είναι μπροστά στο σκορ με 12 πόντους, 54-42.

Η Σερβία ήταν ανώτερη και στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με τον Μπογκντάνοβιτς να βάζει διαδοχικούς πόντους, έριξε την διαφορά στους 4, 60-56 στο 24′. Η ομάδα του Πέσιτς τα έκανε όλα σωστά και με τρίποντο του Ντόμπριτς και καλάθι του Μπογκντάνοβιτς πήρε τα ηνία για το 61-60 στο 26′. Έκτοτε οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκοράρισμα με την Σερβία να κλείνει την περίοδο μπροστά στο σκορ με 2 πόντους, 67-65.

Με 6-2 επιμέρους σερί μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε αέρα έξι πόντων, 73-67 στο 32′. Η Αυστραλία απάντησε με 4-0 σερί μειώνοντας στους 2, 73-71, με τον Πέσιτς να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ο Μίτσιτς σημείωσε τρίποντο με τον ΜακΒέι να απαντά άμεσα για το 76-75. Το παιχνίδι ήρθε σε απόλυτο ισορροπία, με τρίποντο του Γκίντι για το 78-78, τρία λεπτά πριν το τέλος. Τρεις βολές του Μίτσιτς διαμόρφωσαν το 81-78 στο 38′. Η Αυστραλία μείωσε με τρομερό καλάθι του Γκίντι, αλλά σπατάλησε πολλές ευκαιρίες για να προσπεράσει. Ο Μίτσιτς είχε δύο βολές, ευστόχησε σε μία, για το 82-80, 9,7” για το τέλος. O Πάτι Μιλς με μυθικό σουτ, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, 82-82.

O Όγκνιεν Ντόμπριτς ξεκίνησε με τρίποντο την παράταση, με τον ΜακΒέι ξανά να απαντά για το 85-85. Εναλλάξ πήγαιναν οι ομάδες στο σκοράρισμα, με τον Γιόκιτς όμως να κουβαλά την ομάδα του και να σημειώνει 4 πόντους για το 93-90, 25” για τη λήξη. Τελικώς οι “πλάβι” διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους και πήραν τη νίκη – πρόκριση με 95-90.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-31, 42-54, 67-65, 82-82, 95-90 (παρ.)

ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεφ 9 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) , Μαρίνκοβιτς , Ντόμπριτς 11 (3/4 τρίποντα) , Γιόκιτς 21 (9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μίτσιτς 14 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 λάθη), Γκούντουριτς 11 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νταβίνοβατς , Αβράμοβιτς 10 (4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2 (3 λάθη)

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς , Γκίντι 25 (8/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη) , Μιλς 26 (9/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Γκριν , Ντελαβεντόβα (3 ριμπάουντ), Έξουμ 12 (5 ασίστ, 3 λάθη), Λάνταλ 5 (6 ριμπάουντ), Κέι , ΜακΒέι 13 (3/5 τρίποντα), Μάγκνεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Ριθ 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)